Statut
Spis treści
STATUT MIĘDZYZAKŁADOWEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO PRACOWNIKÓW ZMIANOWYCH SYNTHOS S.A. i SPÓŁEK Z SIEDZIBĄ W OŚWIĘCIMIU
przy ul. Chemików 1.
PARAGRAF 1
Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych w ZChO, obecnie Firma Synthos S.A. został utworzony na wskutek niezadowolenia pracowników zmianowych z traktowania ich problemów przez pracodawcę i inne Związki Zawodowe, które są zdominowane przez reprezentantów pracowników „dniówkowych”.
ROZDZIAŁ I
NAZWA ZWIĄZKU TEREN DZIAŁANIA I SIEDZIBA
PARAGRAF 2
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych Synthos S. A. i Spółek
- Siedzibą Związku jest Oświęcim. Terenem działania Związku jest cały kraj - Rzeczpospolita Polska. Podmiotowo zakresem działania Związku objęte są podmioty, które zatrudniają – na podstawie dowolnego tytułu prawnego - co najmniej jednego członka Związku, w szczególności Synthos S.A.
- Nazwa i znak graficzny Związku jest wyłączną własnością Związku i podlega ochronie prawnej.
- Oznakami zewnętrznymi Związku są:
Sztandar Związku oraz Znak Związku, których wzór określiło i zatwierdziło Walne Zebranie Delegatów to cztery zazębiające się strzałki w kole o kolorach: czerwony, zielony, biały, żółty na tle błękitnym z nazwą Związku oraz logo Firmy w części środkowej. - Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych Synthos S.A. i Spółek używa skrótu MZZPZ.
ROZDZIAŁ II
POSTANOWIENIA OGÓLNE ZWIĄZKU
PARAGRAF 3
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych Synthos S.A. i Spółek oraz organizacje związkowe, które powstały w podmiotach gospodarczych na bazie majątku tej Firmy, są organizacjami dobrowolnymi, samorządnymi i niezależnymi.
- Związek broni praw i interesów członków Związku i osób niezrzeszonych – w zakresie praw i interesów zbiorowych i – na ich wniosek – w sprawach indywidualnych, w szczególności w zakresie warunków pracy, wynagradzania, warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Reprezentuje swoich członków Związku oraz współuczestniczy w kształtowaniu i realizacji zadań społeczno-gospodarczych.
- Dba o ochronę interesów zdrowotnych członków Związku i ich rodzin.
- Podejmuje działania na rzecz ochrony naturalnego środowiska człowieka.
- Szerzy demokrację i umacnia koleżeńską solidarność w stosunkach wzajemnych.
- Dba o ochronę kultury i szeroko pojętą edukację.
- Realizuje cele i żądania określone w niniejszym Statucie zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawą o Związkach Zawodowych (Dz. U. Rok 2001 Nr 79 poz. 854) i innymi ustawami ratyfikowanymi przez Rzeczpospolitą Polską i Konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.
- Członkiem Związku może zostać każda osoba wymieniona w paragrafie 7, bez względu na stosowany do niej system czasu pracy czy organizację pracy, w szczególności zatrudniona w systemie zmianowym, tj. trzy i dwuzmianowym.
- Związek posiada osobowość prawną, może prowadzić działalność gospodarczą, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania regulowane przepisami prawa.
Związek działa przez organy przez siebie wybrane, wskazane w niniejszym Statucie.
PARAGRAF 4
CEL I ZADANIA ZWIĄZKU
Celem Związku jest ochrona praw, godności i interesów członków Związku, a osób niezrzeszonych - w zakresie praw i interesów zbiorowych lub - w sprawach indywidualnych - na ich wniosek, w szczególności w zakresie warunków pracy, wynagradzania, warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Ochrona interesów zawodowych, materialnych, socjalnych, kulturalnych oraz innych dóbr członków i ich rodzin.
- Zabezpieczenie praw członków Związku w zakresie pracy zawodowej, wynagrodzenia, warunków socjalno-bytowych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosunków międzyludzkich.
- Wpływanie na całokształt polityki gospodarczej Firmy w celu uzyskania zysku oraz sprawiedliwego jego podziału.
- Utrzymanie i rozwijanie łączności z organizacjami w kraju i zagranicą poprzez współpracę między związkową.
- Partnerskie współdziałanie z Kierownictwem Firmy i Spółek oraz wszystkimi osobami zajmującymi stanowiska kierownicze.
- Organizowanie szkoleń związkowych celem podnoszenia wiedzy oraz przekwalifikowania zawodowe.
- Tworzenie funduszu w tym: strajkowego, pomocy materialnej członkom Związku, rodzinom wielodzietnym, emerytom i rencistom.
- Zwalczanie niegospodarności i nadużyć oraz biurokracji.
- Reprezentowanie interesów zawodowych swoich członków wobec Kierownictwa Firmy, organów administracji państwowej, organizacji społecznych i samorządowych.
- Udzielanie pomocy prawnej oraz podejmowanie interwencji i mediacji w przypadku indywidualnych spraw dotyczących członków Związku.
- Zajmowanie stanowiska w sprawach dotyczących praw i interesów członków Związku, a w szczególności ustalanie układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania, regulaminów nagradzania i premiowania, rozkładu czasu pracy, ustalanie planów urlopów oraz warunków socjalno-bytowych i kulturalnych potrzeb.
- Zajmowanie stanowiska w sprawach indywidulanych dotyczących członka Związku.
- Sprawowanie kontroli nad podziałem środków i realizacją Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i innych funduszy.
- Podejmowanie działań na rzecz poprawy opieki lekarskiej i ochrony zdrowia członków Związku.
- Współdziałanie z Kierownictwem Zakładu pracy w sprawach rozwoju racjonalizacji i wynalazczości pracowniczej.
PARAGRAF 5
DO OSIĄGNIĘCIA POWYŻSZYCH CELÓW I ZADAŃ ZWIĄZEK DĄŻY PRZEZ
- Partnerskie współdziałanie z Kierownictwem Zakładu – Firmy i Spółek oraz Organizacjami społecznymi, samorządowymi i związkowymi.
- Kierowanie działalnością Społecznej Inspekcji Pracy i współdziałanie w tym zakresie z Państwową Inspekcją Pracy.
- Opiniowanie założeń lub projektów aktów prawnych oraz decyzji dotyczących praw i interesów członków Związku.
- Rozwiązywanie powstałych sporów w drodze negocjacji oraz zawieranie i podpisywanie porozumień.
- Zawieranie i wypowiadanie Układów Zbiorowych Pracy oraz innych dokumentów np.: zarządzeń, rozporządzeń, protokołów dodatkowych w Firmie i Spółkach, które wynikają ze stosunku pracy.
PARAGRAF 6
W razie sporu zbiorowego Związkowi przysługuje prawo organizowania strajku lub innych form protestu z zachowaniem Ustawy o Związkach Zawodowych.
Związek może podjąć się obrony indywidualnej praw i interesów niezrzeszonej osoby na zasadach określonych przez członków Związku, jeśli osoba ta zwróci się z wnioskiem do Związku o taką pomoc.
PARAGRAF 7
- Związek zrzesza osoby wykonujące pracę zarobkową, tj. pracowników lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz mają takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez Związek.
- Przejście na emeryturę lub rentę nie pozbawia osób, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, prawa przynależności lub wstępowania do Związku.
- Osoby bezrobotne zachowują prawo przynależności do Związku, a jeśli nie są członkami Związku - mają prawo wstępowania do Związku na następujących warunkach:
a. Jeśli nigdy wcześniej nie były członkami Związku – warunkiem wstąpienia do Związku jest posiadanie wcześniejszego stażu pracy zarobkowej w którymkolwiek z podmiotów, na terenie, którego działa Związek, wynoszącego, co najmniej 6 miesięcy, albo
b. Jeśli wcześniej były członkami Związku – warunkiem wstąpienia do Związku jest posiadanie wcześniejszego statusu członka Związku przez okres, co najmniej 6 miesięcy. - Wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, przysługuje prawo wstępowania do Związku w przypadku świadczenia osobiście pracy bez wynagrodzenia przez okres, co najmniej 6 miesięcy w którymkolwiek z podmiotów, na terenie, którego działa Związek.
- Przepisy Statutu dotyczące osób wykonujących pracę zarobkową stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w ust. 2 – 4 niniejszego paragrafu.
- Ilekroć postanowienia niniejszego Statutu posługują się pojęciem pracodawcy, zakładu pracy, przedsiębiorstwa czy spółki należy przez to rozumieć podmioty, o których mowa w paragrafie 2 pkt 2.
PARAGRAF 8
Podstawową jednostką organizacyjną Związku jest organizacja związkowa zrzeszającą co najmniej 5 osób wykonujących pracę zarobkową wszystkich zawodów, zatrudnionych w danym Zakładzie pracy.
PARAGRAF 9
Międzyzakładowa organizacja związkowa tworzy niższe ogniwa, a w szczególności:
- Organizacje związkowe, wydziałowe (oddziałowe) w Firmie oraz zakładowe w innych podmiotach gospodarczych.
- Grupy związkowe.
PARAGRAF 10
Związek może zawierać porozumienia o współdziałaniu z innymi Związkami Zawodowymi, jeśli Statuty i działalność tych Związków odpowiadają podstawowym zasadom określonym w niniejszym Statucie.
PARAGRAF 11
Władze związkowe wszystkich szczebli pochodzą z wyborów.
- Wybory odbywają się na następujących zasadach:
- a. Kandydatem może być wyłącznie osoba uprawniona do głosowania na zebraniu dokonującym wyboru,
- b. Nie ogranicza się liczby kandydatów,
- c. Głosuje się na poszczególnych kandydatów,
- d. Głosowanie jest tajne na zasadach ustalonych w Regulaminie Wyborczym Związku,
- e. Wybory są ważne, gdy bierze w nich udział, co najmniej połowa liczby członków lub delegatów,
- f. Przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Synthos S. A. i Spółek wybiera bezpośrednio Walne Zebranie Delegatów,
- g. Przewodniczącego w Wydziale, Oddziale w Firmie i innych podmiotach wybierają członkowie Związku w danej komórce organizacyjnej,
- h. Funkcji związkowych nie można łączyć w zakładach pracy ze stanowiskiem Kierownika Zakładu pracy, jego zastępcy, głównego księgowego, radcy prawnego, kierownika wydziału, oddziału i ich zastępców w zakładach wielowydziałowych w spółdzielniach i w spółkach z członkostwem w Zarządzie, z kierowniczym stanowiskiem czy funkcją w instancjach politycznych organizacji,
- i. Odwołanie członka władz związkowych odbywa się na takich samych zasadach jak wybór,
- j. Delegaci wybierani są na okres kadencji,
- Okres kadencji trwa 4 lata.
PARAGRAF 12
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych Synthos S.A. i Spółek, posiada osobowość prawną. Ponadto osobowość prawną posiadają zarządy zakładowe.
Związek MZZPZ jest reprezentatywny w stosunku do pracodawcy Firmy i Spółek.
PARAGRAF 13
Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Zmianowych reprezentowany jest przez Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Związku.
PARAGRAF 14
Osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań majątkowych i finansowych w imieniu Związku są:
- Przewodniczący Związku.
- Wiceprzewodniczący Związku lub członek Związku wskazany przez Zarząd
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE ZWIĄZKU ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
PARAGRAF 15
- Członkostwo Związku nabywa się z chwilą złożenia pisemnej deklaracji.
- Dowodem przynależności do Związku jest ważna legitymacja związkowa wydana przez Zarząd Związku.
PARAGRAF 16
Członkostwo Związku ustaje wskutek:
- Dobrowolnego wystąpienia.
- Skreślenia z listy członków na skutek nie opłacania składek przez okres 3 miesięcy lub zmiany miejsca zatrudnienia.
- Wykluczenia ze Związku.
- Zgonu.
PARAGRAF 17
Członek Związku ma prawo:
- Uczestniczyć w ogólnych zebraniach Związku.
- Wybierać i odwoływać członków organu Związku oraz być wybieranym do tych organów.
- Korzystać z porad i pomocy prawnej Związku w zakresie ochrony swoich praw i interesów.
- Korzystać z pomocy socjalnej i materialnej Związku.
- Oceniać i poddawać krytyce działalność każdego członka Związku i organów Związku, wnioskując o zmianę organów lub odwołanie członków tych organów z pełnionych funkcji.
- Być na bieżąco informowanym o wszelkich decyzjach i innych działaniach organów Związku.
- Brać udział w zebraniach, podczas których organy Związku podejmują uchwały dotyczące jego osoby.
- Występować z wnioskami i postulatami do organów Związku.
- Brać udział w strajku i innych formach protestu organizowanego przez Związek.
- Otrzymywać od Związku pomoc finansową na zasadach określonych w Regulaminie przyznawania pomocy finansowej dla Członków Związku zatwierdzonym przez Zarząd Związku.
PARAGRAF 18
Członek Związku zobowiązany jest:
- Brać czynny udział w pracach Związku.
- Przestrzegać postanowień Statutu i Uchwał organów Związku oraz regularnie opłacać składki członkowskie.
- Przestrzegać zasady koleżeństwa i pomocy wzajemnej w życiu związkowym i na stanowiskach pracy.
PARAGRAF 19
Za aktywną działalność związkową członek Związku może być wyróżniony nagrodami związkowymi.
Międzyzakładowy Zarząd Związku może występować o nadanie zasłużonym członkom Związku odznaczeń związkowych i państwowych.
PARAGRAF 20
W przypadku naruszenia postanowień Statutu lub naruszenia zasad współżycia społecznego uwłaczającego godności członka Związku, można po wysłuchaniu zainteresowanego, udzielić upomnienia lub nagany albo wykluczyć ze Związku.
PARAGRAF 21
- Uchwałę o skreśleniu, ukaraniu członka, a także o zatarciu kary podejmuje Zakładowy Zarząd Związku.
- Od Uchwały w sprawie skreślenia, ukarania lub odmowy zatarcia kary, członkowi związku przysługuje odwołanie w terminie 14 dni do Międzyzakładowego Zarządu Związku.
- Od Uchwały Międzyzakładowego Zarządu Związku przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Delegatów MZZPZ Synthos S. A. i Spółek.
ROZDZIAŁ IV
WŁADZE ZWIĄZKU
PARAGRAF 22
- Władzami Związku są:
- a) Walne Zebranie Delegatów,
- b) Międzyzakładowy Zarząd Związku MZZPZ Synthos S. A. i Spółek,
- c) Prezydium Międzyzakładowego Zarządu Związku,
- d) Komisja Rewizyjna,
- e) Oddziałowe Zebranie członków Związku,
- f) Oddziałowy Zarząd Związku,
- g) Zakładowe Zebranie Członków,
- h) Grupa Związkowa.
- Kadencja władz wszystkich szczebli związkowych trwa 4 lata.
PARAGRAF 23
Władze Związku zobowiązane są strzec samorządności i niezależności Związku, oraz dobrowolności członkostwa Związku.
PARAGRAF 24
W działalności swej władze Związku kierują się zasadami demokracji, jawności i wzajemnego koleżeństwa.
PARAGRAF 25
- Uchwały organów Związku zapadają zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy ogółu członków lub delegatów.
- Wszystkie organy Związku zobowiązane są do składania członkom Związku wyjaśnień i sprawozdań ze swej działalności, a w szczególności zobowiązane są informować członków Związku o realizacji Uchwał własnych, zgłoszonych „wniosków” i „postulatów” oraz o planowanych zamierzeniach podejmowanych w interesie załogi.
PARAGRAF 26
- Członkowie organów Związku mogą być odwołani z zajmowanych funkcji przed upływem kadencji w przypadku nie wypełniania obowiązków, naruszenia postanowień Statutu i obowiązujących Uchwał Związku.
- Odwołanie następuje w drodze Uchwały odpowiedniego organu Związku oraz Uchwały Walnego Zebrania Delegatów, bądź na wniosek organizacji związkowej, która powierzyła członkowi Zarządu - Mandat Delegata.
- Decyzja o odwołaniu z zajmowanej funkcji członka organu Związku winna być podjęta po wysłuchaniu zainteresowanego.
PARAGRAF 27
- Mandat członka organów Związku, wygasa przed upływem kadencji w przypadkach:
- a) ustania członkostwa Związku,
- b) rezygnacji z Mandatu,
- c) odwołania w trybie określonym w PARAGRAFIE 20 Statutu,
- d) niemożności pełnienia funkcji przez okres dłuższy niż 1/4 kadencji,
- e) odejścia na emeryturę lub rentę powyżej jednego roku.
- W razie zmniejszenia się liczby członków organu związkowego do stanu poniżej 50% składu, przeprowadza się wybory uzupełniające do organu Związku.
- W przypadku wygaśnięcia Mandatu członka organów Związku, powołuje się kolejnych kandydatów, którzy otrzymali w ostatnich wyborach minimum 50% głosów plus 1 oddany głos.
PARAGRAF 28
- Najwyższym organem Związku jest Walne Zebranie Delegatów.
- Walne Zebranie Delegatów zwołuje Międzyzakładowy Zarząd Związku.
- W Walnym Zebraniu Delegatów biorą udział z głosem decydującym wszyscy Delegaci.
W zebraniu mogą brać udział członkowie Związku nie będący delegatami z głosem doradczym.
PARAGRAF 29
Walne Zebranie Delegatów:
- a. ustala program działania Związku,
- b. rozpatruje i zatwierdza sprawozdania Zarządu Związku i Komisji Rewizyjnej,
- c. uchwala Statut i zmiany do Statutu Związku,
- d. ustala strukturę organizacyjną Związku,
- e. ustala skład liczebny Zarządu, Prezydium i Komisji Rewizyjnej,
- f. wybiera oraz odwołuje w głosowaniu tajnym Przewodniczącego, członków Międzyzakładowego Zarządu Związku oraz Komisję Rewizyjną,
- g. określa ogólne zasady gospodarki finansowej i majątkowej Związku oraz ustala wysokość składki członkowskiej,
- h. rozpatruje wnioski i postulaty,
- i. rozpatruje odwołania członków Związku od Uchwał Międzyzakładowego Zarządu Związku dotyczących tych członków,
- j. decyduje o rozwiązaniu Związku,
- k. na wniosek Komisji Rewizyjnej udziela lub odmawia udzielenia Międzyzakładowemu Zarządowi Związku – absolutorium,
- l. uchyla Uchwały Międzyzakładowego Zarządu Związku lub niższych organów związkowych, jeśli niezgodne były ze Statutem lub Uchwałami Walnego Zebrania Delegatów.
PARAGRAF 30
Na mocy Uchwały Międzyzakładowego Zarządu Związku, Komisji Rewizyjnej lub na pisemny wniosek 1/3 ogólnej liczby członków Związku, Międzyzakładowy Zarząd Związku zobowiązany jest do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów w terminie 30 dni od podjęcia Uchwały lub od dnia zgłoszenia wniosku do Międzyzakładowego Zarządu Związku.
Ten sam tryb postępowania dotyczy niższych szczebli Związku.
PARAGRAF 31
Międzyzakładowy Zarząd Związku
- Międzyzakładowy Zarząd Związku kieruje bieżącą działalnością Związku, a w szczególności:
- a. Realizuje Uchwały Walnego Zebrania Delegatów,
- b. Współdziała z Kierownictwem Zakładu pracy i samorządem pracowniczym we wszystkich sprawach dotyczących warunków pracy i bytu członków Związku,
- c. Zwołuje Walne Zebranie Delegatów i ustala zasady wyboru delegatów, termin Walnego Zebrania Delegatów oraz porządek obrad podaje do wiadomości członków Związku nie później niż na 14 dni przed datą rozpoczęcia obrad,
- d. Zarządza majątkiem Związku,
- e. Powołuje w zależności od potrzeb - sekcje, komisje i zespoły problemowe,
- f. Zarząd Związku zbiera się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak, niż jeden raz w ciągu miesiąca,
- g. Przyznaje oraz udziela pomocy finansowej członkom Związku,
- h. Ustala i kieruje zbiorowymi działaniami Związku,
- i. Ogłasza strajk lub organizuje inne formy protestu,
- j. Uchwala preliminarz budżetowy Związku i zatwierdza jego wykonanie oraz decyduje o wydatkach nadzwyczajnych nieujętych w budżecie,
- k. Opracowuje i uchwala Ordynację Wyborczą oraz Regulamin Wyborów,
- l. Składa sprawozdania ze swej działalności przed Delegatami Walnego Zebrania Sprawozdawczego i Wyborczego,
- m. Nadzoruje działalność niższych organów Związku,
- n. Każdy członek Zarządu Związku lub wskazany imiennie uchwałą Zarządu inny członek Związku upoważniony jest do reprezentowania Związku wobec pracodawców podanych w rozdziale 1 §2 punkt 2 albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
- o. Ma prawo podejmować uchwały o wstąpieniu lub wystąpieniu ze struktur Związkowych wyższego szczebla.
- Międzyzakładowy Zarząd Związku wybiera ze swego grona Prezydium Związku, Wiceprzewodniczących wskazanych przez Przewodniczącego Związku.
PARAGRAF 32
PREZYDIUM ZARZĄDU ZWIĄZKU
- Do zakresu uprawnień Prezydium MZZPZ należy:
- a. Kierowanie bieżącą działalnością Międzyzakładowego Zarządu Związku oraz reprezentowanie go na zewnątrz,
- b. Kierowanie bieżącą działalnością Związku w okresach między posiedzeniami Zarządu, działanie z jego upoważnienia i w jego imieniu,
- c. Reprezentowanie Związku MZZPZ wobec Zarządu Firmy Synthos S.A. i Spółek oraz organizacji zawodowych i społecznych,
- d. Realizowanie Uchwał Zarządu Związku oraz Walnego Zebrania Delegatów,
- e. Podejmowanie decyzji w sprawach indywidualnych dotyczących zatrudnienia członka Związku, a w szczególności w sprawach pracowniczych wynikających ze stosunku pracy,
- f. Podejmowanie bieżących decyzji w zakresie realizacji budżetu Związku,
- g. Pełnienie funkcji wykonawczej i inicjującej wobec Międzyzakładowego Zarządu Związku,
- h. Zajmowanie stanowiska w sprawach niezastrzeżonych w przepisach prawnych w Zbiorowym Układzie Pracy,
- i. Realizowanie budżetu zakładowej organizacji związkowej,
- j. Uchylanie i zawieszanie wykonania Uchwał niższych organów Związku, podjętych nie zgodnie ze Statutem i Uchwałami wyższych organów Związku,
- k. Z upoważnienia Zarządu Związku przyznawanie zapomogi, a także udzielanie pomocy finansowej członkom Związku MZZPZ.
- Za realizację statutowych obowiązków Prezydium Zarządu Związku odpowiada Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Synthos S.A. i Spółek.
PARAGRAF 33
KOMISJA REWIZYJNA
Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- a. Kontrolowanie działalności Międzyzakładowego Zarządu Związku, grup związkowych oraz realizacji Uchwał organów związkowych, a ponadto gospodarki finansowej i majątkowej Związku.
- b. Przedkładanie Walnemu Zebraniu Delegatów MZZPZ sprawozdań ze swej działalności.
- c. Ocena projektów preliminarzy budżetowych jak też sprawozdań ze swej działalności oraz sprawozdań z realizacji budżetów, a także przekazywanie Międzyzakładowemu Zarządowi Związku uwag i wniosków w tym zakresie.
- d. W razie stwierdzenia w zarządzaniu majątkiem Związku niezgodności ze Statutem lub przepisami prawa jak również niewłaściwego zabezpieczenia majątku, Komisja Rewizyjna niezwłocznie powiadamia o tym Międzyzakładowy Zarząd Związku.
- e. Wnioskuje o udzielenie lub nie udzielenie absolutorium Międzyzakładowemu Zarządowi Związku.
PARAGRAF 34
- Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona Przewodniczącego.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej winny odbywać się co najmniej raz na kwartał.
PARAGRAF 35
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach władz Związku z głosem doradczym.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być równocześnie członkami Międzyzakładowego Zarządu Związku.
PARAGRAF 36
ZAKŁADOWA (WYDZIAŁOWA/ODDZIAŁOWA) ORGANIZACJA ZWIĄZKOWA
- Tworzy się zakładowe organizacje związkowe, w których skład wchodzą członkowie Związku, zatrudnieni w oddziale i innych podmiotach.
- Najwyższą władzą związkową Zakładowej Organizacji Związkowej jest ogólne zebranie członków Związku.
- Ogólne zebranie członków oddziałowej organizacji związkowej wybiera oddziałowy Zarząd Związku, Przewodniczącego i delegatów na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze w głosowaniu tajnym. Ilość członków Zakładowego Zarządu ustala Międzyzakładowy Zarząd Związku.
PARAGRAF 37
ZAKŁADOWY ZARZĄD ZWIĄZKU
- Zakładowy Zarząd Związku realizuje własny program oraz Uchwały i zadania określone przez Międzyzakładowy Zarząd Związku oraz Walne Zebranie Delegatów.
- Na pierwszym posiedzeniu Zakładowy Zarząd Związku dokonuje podziału zadań spośród wybranych członków.
- Do zadań Zakładowego Zarządu Związku należy reprezentowanie interesów członków Zakładowej Organizacji Związkowej we wszystkich sprawach ich dotyczących.
- Realizacja Uchwał nadrzędnych organów Związku.
- Interwencji w sprawach skarg i postulatów członków Związku.
- Kontrola nad przestrzeganiem przez Kierownictwo przepisów Kodeksu Pracy, postanowień Układów Zbiorowych i Regulaminów Pracy oraz współpraca w tym zakresie z SIP.
- Kontrolę nad prawidłowym stosowaniem norm pracy i płacy.
- Troska o zaspakajanie potrzeb socjalno-bytowych i kulturalno-oświatowych członków Związku.
- Koordynuje działalność grup związkowych i kieruje nimi.
- Zajmuje stanowisko w sprawach pracowniczych wynikających ze stosunku pracy z wyjątkiem spraw zastrzeżonych w Kodeksie Pracy do wyłącznej kompetencji Międzyzakładowego Zarządu Związku.
- Wnioskuje i opiniuje do Prezydium Międzyzakładowego Zarządu Związku o pomoc finansowa dla swoich członków Związku.
- Wyraża stanowisko w sprawach przeszeregowań, wynagrodzeń, premii, odznaczeń, awansów itp.
- Realizuje zadania we współdziałaniu z aktywem grup związkowych.
- Wspólnie ze Społecznym Inspektorem Pracy dba o przestrzeganie warunków BHP w miejscu pracy.
- Zwołuje raz w roku ogólne zebranie członków lub Delegatów celem złożenia sprawozdania ze swej działalności przed swoimi członkami. Sprawozdanie to, Zakładowy Zarząd przesyła do Międzyzakładowego Zarządu Związku.
- Zakładowy Zarząd Związku systematycznie organizuje swoje posiedzenia w zależności od potrzeb.
PARAGRAF 38
GRUPA ZWIĄZKOWA
- Grupa Związkowa jest podstawowym ogniwem związkowej organizacji.
- Na jej czele stoi grupowy związkowy - wybierany w głosowaniu przez grupę związkową.
- Grupowy związkowy reprezentuje interesy grupy związkowej wobec bezpośredniego Kierownictwa i Działu pod kierunkiem MZZPZ Zarządu Związku, realizując podstawowe zadania Związku, a w szczególności:
- a. Kieruje całokształtem działalności grupy związkowej przy współudziale aktywu związkowego grupy,
- b. Kontroluje przestrzeganie postanowień Układu Zbiorowego i Kodeksu Pracy przez kierownika, mistrza, brygadzistę,
- c. Opiniuje wnioski we wszystkich sprawach dotyczących członków Związku swej grupy, a w szczególności przeszeregowań, wynagrodzenia, premiowania, odznaczeń, awansów itp.
- d. Organizuje okresowe zebrania grupy związkowej,
- e. Troszczy się o stałą poprawę bezpieczeństwa warunków pracy, współpracuje w tym zakresie z SIP.
ROZDZIAŁ V
MAJĄTEK ZWIĄZKU
PARAGRAF 39
Majątek Związku powstaje:
- a. Ze składek członkowskich,
- b. Z dotacji, darowizn i zapisów,
- c. Z dochodu organizowanych przez Związek imprez kulturalno-rozrywkowych i sportowych oraz prowadzonej przez Związek innej działalności statutowej,
- d. Z działalności gospodarczej, prowadzonej przez Związek Zawodowy, który służy do realizacji zadań statutowych, który nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy członków Związku w formie nagrody.
PARAGRAF 40
SKŁADKI CZŁONKOWSKIE
Walne Zebranie Delegatów ustaliło składki członkowskie w wysokości:
od 0,5% - 1% wynagrodzenia zasadniczego dla pracownika, ale nie niższego od płacy minimalnej ustalonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na dany rok.
PARAGRAF 41
Majątek Związku służy do realizacji i finansowania działalności statutowej Związku.
PARAGRAF 42
Działalność Międzyzakładowego Zarządu Związku realizowana jest na podstawie budżetu uchwalonego na okres roczny.
PARAGRAF 43
Sprawozdanie Międzyzakładowego Zarządu Związku z wykonania budżetu zatwierdza Walne Zebranie Delegatów.
ROZDZIAŁ VI
SPORY ZBIOROWE
PARAGRAF 44
W razie sporu zbiorowego Związkowi przysługuje prawo organizowania strajku. Strajk traktuje się, jako środek ostateczny.
PARAGRAF 45
Spory z pracodawcą lub administracją państwową winny być rozpatrywane w drodze negocjacji, a gdy te działania nie dadzą rezultatów Związek może podjąć akcję protestacyjną do strajku włącznie.
PARAGRAF 46
- Strajk może być strajkiem ostrzegawczym lub strajkiem właściwym:
- a) W przypadku, gdy okoliczności na to zezwalają strajk właściwy można poprzedzić strajkiem ostrzegawczym,
- b) Strajk właściwy trwa do chwili, gdy odpowiednie władze ogłoszą jego zakończenie. Zakończenie strajku może być przedmiotem porozumienia z pracodawcą lub władzami państwowymi.
- Strajk zakładowy ogłasza organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział, co najmniej 50% pracowników zakładu pracy.
- Strajk wielozakładowy ogłasza organ związku wskazany w statucie po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników w poszczególnych zakładach pracy, które mają być objęte strajkiem, jeżeli w głosowaniu w każdym z tych zakładów wzięło udział, co najmniej 50% pracowników.
- Zastosowanie represji w stosunku do władz Związku i uniemożliwienie im tą drogą podjęcia stosownej decyzji, upoważnia załogę zakładów do podjęcia natychmiastowej akcji strajkowej.
- Decyzję o podjęciu strajku o zasięgu ponad regionalnym podejmują Krajowe Władze Związkowe.
- W przypadku, gdy ogłoszenie strajku w jednym zakładzie nie przyniesie rezultatu, władze związkowe, krajowe lub regionalne mogą ogłosić strajk solidarnościowy.
- Postanowienia niniejszego Rozdziału VI Statutu, w których jest mowa o pracownikach mają odpowiednie zastosowanie do innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową, o których mowa w ustawie o związkach zawodowych.
PARAGRAF 47
Powyższe postanowienia nie mają zastosowania do pracowników zakładów, które z uwagi na pełnione funkcje nie mogą strajkować.
Dla poparcia ich żądań może być ogłoszony strajk solidarnościowy.
ROZDZIAŁ VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
PARAGRAF 48
Okres przynależności do innych Związków Zawodowych zalicza się do stażu członkowskiego Związku.
PARAGRAF 49
Zmiany w Statucie zatwierdzane są Uchwałą Walnego Zebrania Delegatów, podjęte większością dwóch trzecich ważnie oddanych głosów.
PARAGRAF 50
Nie ogranicza się ilości kolejnych kadencji władz Związku.
PARAGRAF 51
Nadzwyczajne Zebranie Delegatów dotyczy wyłącznie sprawy, dla której zostało zwołane.
W razie wygaśnięcia mandatu Przewodniczącego Związku w rozumieniu PARAGRAFU 27 obowiązki Przewodniczącego Międzyzakładowego Zarządu Związku zostaną powierzone Wiceprzewodniczącemu Uchwałą Międzyzakładowego Zarządu Związku.
Uchwała obowiązuje do Walnego Zebrania Delegatów.
PARAGRAF 52
- Za realizację statutowych obowiązków Prezydium Międzyzakładowego Zarządu Związku odpowiada Przewodniczący Międzyzakładowego Zarządu Związku.
- Do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych są uprawnieni:
Przewodniczący Związku, Wiceprzewodniczący Związku lub wskazany przez Zarząd członek Związku.
Do składania oświadczeń woli wymagane jest łącznie działania dwóch osób. Za właściwe zarządzanie i dysponowanie majątkiem Związku ponoszą odpowiedzialność osoby działające za Związek tzn.: Zarząd Związku.
PARAGRAF 53
Rozwiązanie Związku może nastąpić Uchwałą Walnego Zebrania Delegatów podjęte większością dwóch trzecich ważnie oddanych głosów.
PARAGRAF 54
- Czynności związanych z likwidacją Związku dokonuje Komisja Likwidacyjna powołana przez Walne Zebranie Delegatów.
- Z przeprowadzonych czynności likwidacyjnych Komisja Likwidacyjna sporządza sprawozdanie, które składa się w Sądzie.
PARAGRAF 55
- Interpretacja postanowień niniejszego Statutu należy do Międzyzakładowego Zarządu Związku.
- W sprawach nieregulowanych niniejszym Statutem rozstrzyga Walne Zebranie Delegatów.
PARAGRAF 56
- Po wygaśnięciu kadencji etatowi członkowie Związku zobowiązani są do powrotu na poprzednie miejsce pracy lub równorzędne.
- Przekazać dokumentację i majątek Związku nowo wybranym władzom w obecności Komisji Rewizyjnej w terminie do 14-tu dni kalendarzowych licząc od dnia Wyboru.
Niniejszy Statut Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Synthos S. A. I Spółek, został przyjęty przez Walne Zebranie Delegatów uchwałą w dniu 23 maja 2019 r.
Za Międzyzakładowy Zarząd Związku
- Mieczysław Żabiński
- Przewodniczący
- Krzysztof Szczerbowski
- Wiceprzewodniczący
Oświęcim 23 maja 2019
Ze zmianami uchwalonymi 24 maja 2023r. przez Walne Zebranie Delegatów